Miód rzepakowy (słoik szklany 950 g)

38.40 

Categories , Tag

Miód rzepakowy jest łagodny z łatwo wyczuwalną nutą kwiatów rzepaku. Jest też bardzo słodki, niektórzy określaja go nawet jako mdły. Zdaniem innych, miód rzepakowy jest jeden z najdelikatniejszych miodów.

Miód rzepakowy pozyskuje się z nektaru rzepaku. Rzepak do roślina oleista (olej rzepakowy) oraz miododajna. Zakwita na początku maja pięknymi, żółtymi kwiatami, wydzielającymi intensywny, charakterystyczny zapach. Rzepak zakwita też w czerwcu i lipcu. Mogą pszczoły zatem zbierać nektar rzepakowy dwukrotnie.
Gdy jest płynny, ma jasny słomkowy kolor, czasem z odcieniem zielonkawym. Gdy jest skrystalizowany jest zwykle kremowy lub całkiem biały (często porównywany do barwy smalcu).
Krystalizuje się bardzo szybko, czasem nawet już w pszczelich plastrach, jak wiele innych jasnych miodów. Wpływa na to wysoki stosunek glukozy do fruktozy przy jednocześnie niskiej zawartości wody. Zazwyczaj w kilka dni po zbiorach zaczyna przybierać jednolitą, drobną konsystencję.
Stanowi doskonałą odżywkę, szczególnie dla organizmu wyczerpanego długotrwałego chorobą. Miód rzepakowy poprawia koncentrację, przyspiesza i wspomaga regenerację po wysiłku fizycznym i umysłowym.
Miód rzepakowy zawiera potas i magnez, dzięki czemu warto stosować go w profilaktyce chorób serca i układu krążenia. Regularne spożywanie tej odmiany miodu wzmacnia serce, stabilizuje ciśnienie krwi, a także może w dużym stopniu spowolnić zmiany miażdżycowe.
Regularne stosowanie miodu rzepakowego poleca się osobom w okresie andro- i menopauzy.
Na właściwości lecznicze miodu rzepakowego wpływa też obecność witamin z grupy B, witaminy C oraz związków karotenoidowych, ma więc korzystny wpływ na skórę.
Miód ten ze względu na zawartość łatwo przyswajalnych przez organizm minerałów, m.in. magnezu, potasu, żelaza i boru, może być wartościowym uzupełnieniem diety osób zmagających się z chorobami wątroby, trzustki, przewodu pokarmowego, wrzodami żołądka czy dwunastnicy. Pomaga ograniczyć zgagę, wzdęcia i mdłości. Miód z rzepaku wykazuje również korzystne działanie na nerki.
Jest również wartościowym remedium na osłabienie i wyczerpanie. Ze względu na łatwą przyswajalność jest wskazany dla osób dbających o wagę.

Kraj: Rumunia

Zbiór: 2021